Po sukcesie pierwszej edycji, Port Lotniczy Gdańsk uruchamia nowy nabór do Programu Rewitalizacji Akustycznej. Jego ideą jest zabezpieczenie mieszkańców przed niekorzystnym działaniem hałasu lotniczego i dofinansowanie nakładów poniesionych przez właścicieli nieruchomości na poprawę komfortu akustycznego nieruchomości mieszkalnych zlokalizowanych na obszarze oddziaływania hałasu lotniczego (Obszar Ograniczonego Użytkowania) wokół Portu Lotniczego. Dofinansowaniu podlega przede wszystkim wymiana stolarki okiennej w pomieszczeniach mieszkalnych.
– Stale monitorujemy emisję hałasu lotniczego do środowiska i analizujemy efekty wdrożeniowe naszego dobrowolnego Programu Rewitalizacji Akustycznej. Z uwagi na dynamicznie rosnący ruch lotniczy oraz rekordowe wyniki za rok 2024 i perspektywy wzrostu w 2025, jako firma zaangażowana w zrównoważony rozwój i odpowiedzialna za wpływ emisji hałasu lotniczego na środowisko, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, uruchamiamy dla mieszkańców drugą edycję programu – powiedział Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
W drugiej edycji programu, Port Lotniczy Gdańsk zaprasza do składania wniosków właścicieli nieruchomości mieszkalnych zlokalizowanych w Obszarze Ograniczonego Użytkowania ze Strefy-A i Strefy-A/część (zgodnie z wykazem działek zawartym w Uchwale nr 203/XVIII/16 Sejmiku Województwa Pomorskiego z dnia 29 lutego 2016 roku). Wnioski dotyczące nieruchomości zlokalizowanych na tych terenach będą traktowane priorytetowo. W obszarze Strefy-B składać wnioski mogą właściciele nieruchomości zlokalizowanych w obrębie geodezyjnym Banino oraz właściciele nieruchomości mieszkalnych zlokalizowanych w obrębie geodezyjnym Rębiechowo.
Żeby skorzystać z programu, należy złożyć wniosek. Po pozytywnej weryfikacji formalnej wniosku zostanie przeprowadzona przez rzeczoznawcę budowlanego wizja lokalna nieruchomości w celu oceny stanu akustycznego nieruchomości. Jest to niezbędny element wyceny konieczny do wykonania prac. Po uzgodnieniu z właścicielem nieruchomości zakresu prac i określeniu wysokości dofinansowania, zostanie podpisana umowa, a właściciel przeprowadzi na własny koszt niezbędne prace budowlane, polegające na wymianie okien w pomieszczeniach mieszkalnych. Po zakończeniu remontu komisja programu zweryfikuje zgodność wykonanej inwestycji z zakresem określonym w umowie i w przypadku osiągnięcia zakładanych parametrów akustycznych, właściciel otrzyma pełną refundację zatwierdzonych wydatków w ramach uzgodnionej kwoty. Port Lotniczy zawiera umowy tylko z tymi właścicielami nieruchomości, którzy nie otrzymali dotychczas jakichkolwiek środków finansowych w związku z roszczeniami hałasowymi.
Regulamin i dokumenty dotyczące udziału w programie znajdują się na stronie internetowej www.airport.gdansk.pl w zakładce: Lotnisko / Ochrona Środowiska / Program Rewitalizacji Akustycznej (II edycja).
Do pierwszej edycji Programu Rewitalizacji Akustycznej, który został uruchomiony w kwietniu 2024 roku, zgłosiło się około stu chętnych. Do refinansowania zakwalifikowanych zostało 50 nieruchomości. W pierwszej kolejności rozpatrywane były zgłoszenia właścicieli ze Strefy-A (10 wniosków), a następnie ze Strefy-B obszar geodezyjny Banino (40 wniosków).
Z początkiem 2025 roku rozpoczął się etap rozliczania przeprowadzonych przez mieszkańców prac związanych z wymianą okien. Uczestnicy pierwszej edycji, którzy podpisali z Portem Lotniczym umowy na dofinansowanie, otrzymują zwrot środków finansowych i cieszą się nowymi oknami.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.